Skočiť na hlavný obsah

EKOSTOPA ŽIAKOV A UČITEĽOV NAŠEJ ŠKOLY

Ekologická stopa je metóda merajúca vplyv ľudských aktivít na planétu Zem. Tento vplyv sa vyjadruje prostredníctvom plochy zemského povrchu, na ktorú si nárokujeme svojimi každodennými aktivitami a konzumným životným štýlom. Zároveň zisťuje, či sú naše nároky férové voči ostatným obyvateľom Zeme a v súlade s jej biologickou kapacitou.

ekostopa

      Žiaci a aj učitelia našej školy si vypočítali vlastnú ekostopu a navzájom si porovnali, aké sú ich nároky na našu planétu Zem.  Najnižšie požiadavky na život na planéte majú žiaci: Grétka Ondrášková a Nikolka Sýkorová z III.B, ktorých ekostopa je nižšia ako 1,4. Len pre porovnanie, priemerný Slovák má veľkosť ekostopy 2,5, čo vyjadruje, že ak by všetci na Zemi žili ako my, potrebovali by sme na uspokojenie svojich potrieb až 2,5 planét Zem. Najnižšiu ekostopu z učiteľov má Mgr. Marianna Žideková.  

    Aj napriek tomu, že ekostopa našich žiakov  a učiteľov je pomerne nízka, našli spôsoby, akými by bolo možné ich ekostopu ešte znížiť. Ich vnútornou výzvou pre najbližšie obdobie je:

  • obmedzenie  nakupovania oblečenia,
  • menej mäsových desiat,
  • do školy môžeme ísť aj pešo (pravdaže nie všetci  😊),
  • dôslednejšia separácia odpadu.