Skočiť na hlavný obsah

Čítanie je zážitok

25. október je deň, keď si každoročne pripomíname a oslavujeme Medzinárodný deň školských knižníc. Tento rok sme spolu s tretiakmi (III. A a III. B), síce v obmedzenom počte, ale o to intenzívnejšie, oslávili tento sviatok zaujímavými súťažnými aktivitami, pri ktorých mohli žiaci ukázať svoju kreativitu, fantáziu a schopnosť spolupracovať s ostatnými.

Súťažilo sa v troch tímoch a aktivity boli rozdelené do štyroch disciplín: Diktát v pohybe, Skryté odpovede, Kvíz o knihách a Vytvor príbeh. V prvej disciplíne si žiaci potrénovali svoju krátkodobú pamäť a zameranie pozornosti na detaily pri prepisovaní diktátu – ukážky z diela Malý princ. Druhá disciplína preverila ich schopnosť spolupracovať a rozdeliť si úlohy pri hľadaní odpovedí v textoch o vynájdení kníhtlače, o ľudovom zberateľovi kníh Matejovi Hrebendovi, či o vplyve čítania na ľudské zdravie. Ďalšia disciplína priniesla množstvo kuriozít zo sveta kníh, autorov, aj zvláštností vo vzťahu ku knihám. V poslednej úlohe mohli žiaci predviesť svoju kreativitu pri vytváraní príbehu podľa obrázka. Všetky disciplíny boli ohodnotené bodmi a tím s najvyšším ziskom bodov bol odmenený vecnou cenou.

Na záver žiaci zhodnotili, že čítanie nie je nuda a môže byť aj veľmi zaujímavé a privítali by, keby sa podobné aktivity opakovali aj častejšie. K tomu môžeme dodať len želanie, aby im záujem o čítanie vydržal čo najdlhšie.