Skočiť na hlavný obsah

Správajme sa pri nakupovaní férovo.

        Dňa 4. 11. 2021 sa na našej škole uskutočnilo rovesnícke vzdelávanie  zamerané na zoznámenie sa s  výrobkami s označením Fairtrade a Fairwear. Žiaci 2.A triedy veľmi zaujímavým spôsobom uvedené označenia odprezentovali a skutočne tematicky  spojili s ochutnávkou Fairtrade potravín a módnou prehliadkou s označením Fairwear. Pre tých z vás, ktorí sa s uvedeným označením ešte nestretli, poskytujeme zopár faktov.

        Fairtrade je založený na spravodlivej dohode medzi výrobcami potravín a predávajúcimi. Výrobcovia často pochádzajú z chudobných krajín a za svoju prácu nedostanú poriadne zaplatené, pričom produkujú kvalitné potraviny. Kúpou takýchto výrobkov ich podporujeme a zlepšujeme ich životy. Medzi najčastejšie potraviny s označením Fairtrade na našom trhu patrí čokoláda, káva, ryža, cukor, čaj a rôzne druhy orechov.   II.A
II.A chlapci Fairwear je férové obliekanie, týka sa teda textilného priemyslu, ktorý je po spracovaní ropy 2.najväčším znečisťovateľom životného prostredia. Označenie Fairwear získajú opäť len značky, podporujúce tvorbu a udržiavanie bezpečných, dôstojných a férovo ohodnotených pracovných miest. Detská práca, diskriminácia a vynucovanie práce je úplne zakázané.