Skočiť na hlavný obsah

Odštartovali sme v teréne

Ako každý rok, tak aj teraz, na začiatku septembra, sa uskutočnil povinný Kurz na ochranu života a zdravia pre tretiakov - KOŽAZ. V rozmedzí troch dní, od šiesteho do ôsmeho septembra, sme pútavou formou získavali vedomosti a zručnosti, ktoré nám môžu v budúcnosti zachrániť život v tiesni.

V pondelok ráno sme sa, netušiac, čo od nasledujúcich dní čakať, zoznámili s našimi sympatickými inštruktormi z banskobystrického Outdoor Institute. Spočiatku sme sa venovali teambuildingovým a spoznávacím aktivitám. Rozdelili sme sa na skupiny a čakala nás cesta po štyroch stanovištiach. Na prvom sme sa rozprávali o mimoriadnych situáciách, o potrebe vnímavosti a dôležitosti zachovania chladnej hlavy v krízových momentoch. Na druhom stanovisku sme sa naučili založiť oheň kresadlom, čo bolo na naše prekvapenie veľmi náročné. Tretia lekcia bola o orientácii s buzolou, azimutoch, určovaní svetových strán hodinkami. Na poslednom stanovisku sme si hovorili o ekológii. V závere sme si zasúťažili, hľadali sme po meste na miestach označených stužkami slová, z ktorých sme vyskladali vetu. Niekde sme museli ošetriť krvácajúceho, niekde slová hľadať podľa azimutov.

V pondelkový večer sme sa v rámci KOŽaZu zúčastnili večerného orientačného behu mestom Nox Quaerox. Všetci tretiaci aj mnohí žiaci z ostatných ročníkov takto zahájili nultý ročník tejto aktivity, ktorá sa už pravidelne uskutočňuje v iných mestách na Slovensku. Udalosť slávnostne otvoril primátor mesta Marián Mihalda. Bežali sme od školy, v limite 45 minút po tme s mapou a nápovedami sme museli hľadať poskrývané papieriky rozmiestnené na rôznych miestach. Všetci sme sa ohromne zabavili.

Druhý deň kurzu sme sa venovali prvej pomoci. Sympatický mladý záchranár Adam nás naučil, čo robiť pri popáleninách, krvácaní, či dopravných nehodách. Dokonca sme si všetci vyskúšali dvojminútovú KPR masáž srdca na figuríne. Na konci dňa sme si preverili svoje vedomosti vo finálnom kvíze. V utorok sme taktiež dostali šancu zastrieľať si zo vzduchovky, či vyskúšať si netradičný šport.

V stredu sme KOŽAZ zavŕšili prechádzkou na vrchol Veľkej Rače. Do výšky 1236 m n.m. nám čiastočne pomohla lanovka. Každému z nás padla oddychová túra pomedzi stromy vhod. Vyvetrali sme si hlavy a precvičili nohy. Z vrcholu, na hranici s Poľskom, nás čakal nádherný výhľad. Záver sme spečatili výborným obedom v Krásne nad Kysucou.

Celý žiacky kolektív je za túto užitočnú trojdňovú skúsenosť vďačný a odchádza s milými spomienkami.

 

                                                                                                                                Matúš Máca, III. B